Αρχείο μηνός Οκτωβρίου 2015

Η γιορτή μας για την 28η Οκτωβρίου

Την Τρίτη 27/10/15 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η γιορτή για τη σημαία και την επέτειο της 28ης  Οκτωβρίου 1940.

Στην εκδήλωση τιμήθηκαν οι αγωνιστές του έπους του ’40. Οι Ήρωες, όπως αποκαλούνται. Την ιστορία όμως δεν τη γράφουν οι ήρωες, κάποια ράτσα αλλόκοτη, εξωγήινη. Άνθρωποι  απλοί, καθημερινοί, τη γράφουν. Χωριάτες και αγρότες, χτίστες και μικρέμποροι, χαρούμενα γελαστά παιδιά, φοιτητές, στρατιώτες κι ανθυπολοχαγοί.

Και όταν ρώτησαν το μπάρμπα Κώστα, ένα γέροντα απ” τους χιλιάδες ανώνυμους αγωνιστές του αλβανικού μετώπου: «Σκεφτόσουν παππού στον πόλεμο τους δικούς σου που είχες αφήσει πίσω;», αυτός σκέφτηκε για λίγο και απάντησε: «Τέτοιες στιγμές παιδί μου, όχι πως δε σκέφτεσαι τους δικούς σου, μα πρώτα βάζεις την Πατρίδα και  το Έθνος και ο συμπολεμιστής σου είναι αδερφός σου, της ίδιας μάνας θρέμμα».

Την γιορτή επιμελήθηκαν οι  δάσκαλοι των τάξεων Φελεκίδης Παντελής και Τσεχελίδης Γιάννης. Παραβρέθηκαν γονείς  των παιδιών μας για να τιμήσουμε όλοι  μαζί τους αθάνατους ήρωες του 1940.

IMG_20151027_091652IMG_20151027_093937IMG_20151027_093430IMG_20151027_091643

Το Γ2 στο Δημαρχείο

Επίσκεψη στο Δημαρχείο της πόλης μας πραγματοποίησε η Γ2 τάξη του Σχολείου μας με το δάσκαλό της κ. Γιώργο Θεοδώρου, στα πλαίσια του μαθήματος Μελέτη Περιβάλλοντος με στόχο την περιήγηση σε αντιπροσωπευτικά μνημεία, κτίρια, αξιοθέατα και χώρους πολιτισμού.

Ο κ. Σοφιανίδης Γιώργος,  αντιδήμαρχος παιδείας, φιλοξένησε και ξενάγησε τους μαθητές στο χώρο του Δημαρχείου που αποτελεί και την έναρξη της πολιτιστικής αυτής διαδρομής.

Εικόνα 002Εικόνα 001

Ημερίδα Πρώτων Βοηθειών

ΠΡΩΤ ΒΟΗΘΕΙΕΣ (1)

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  διοργανώνει  σε συνεργασία με την Παιδιατρική Κλινική Γ.Ν.Βέροιας, ημερίδα με θέμα  «Πρώτες Βοήθειες για παιδιά», την Τετάρτη  4 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 στον χώρο του Σχολείου μας.
Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

sport_day_5_10_2015Το υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.
Για το σχολικό έτος 2015-16 ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε η 5η Οκτωβρίου 2015, με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός: Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παρα-ολυμπιακά Αθλήματα».
Οι δράσεις μας πραγματοποιήθηκαν με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του Σχολείου μας στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δ.Δ. Ραχιάς.