Αρχείο μηνός Φεβρουαρίου 2016

Επίσκεψη στο Ιστορικό-Λαογραφικό & Φυσικής Ιστορίας Μουσείο Κοζάνης.

Οι μαθητές /τριες της Α΄ και Β΄ τάξης του Σχολείου μας   επισκέφτηκαν το Ιστορικό-Λαογραφικό  &  Φυσικής  Ιστορίας  Μουσείο  Κοζάνης. Οι  μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στις διάφορες εκθέσεις του Μουσείου.

laografiko-kozanis_small800_ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ5

Από την επίσκεψή τους στο χώρο του τμήματος της Φυσικής Ιστορίας είδαν τη φύση σε μικρογραφία, ήρθαν σε  επαφή με ορισμένα είδη που είναι υπό εξαφάνιση.

Το θέμα της Λαογραφικής έκθεσης ήταν η παρουσίαση των επαγγελματικών δραστηριοτήτων που έχουν χαθεί λόγω της βιομηχανοποίησης, καθώς και η προβολή των ηθών και των εθίμων της περιοχής μέσα από τις παραδοσιακές, καθημερινές και γιορτινές, ενδυμασίες και τα είδη λαϊκών οργάνων.

Επίσης, στον τελευταίο όροφο παρακολούθησαν εικόνες  της ζωής στο σπίτι από την εποχή της Τουρκοκρατίας και τα αρχοντικά  σπίτια  τα οποία δεν υπάρχουν πλέον

Στο ιστορικό τμήμα,  η  έκθεση ήταν  οργανωμένη χρονολογικά και περιλάμβανε  κατά ενότητες εκθέματα των πολέμων της περιόδου της Τουρκοκρατίας μέχρι και τα νεότερα χρόνια.

Οι μαθητές ενθουσιασμένοι από αυτά που είδαν φεύγοντας αγόρασαν από το πωλητήριο  διάφορα αναμνηστικά αντικείμενα.

Προληπτικά μέτρα για την εποχική γρίπη.

1. Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης αναμένουν, σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους, οι οποίοι θα πρέπει να ειδοποιούνται αμέσως.

2. Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.
  • Οι παραπάνω οδηγίες πρέπει να τηρούνται και από το προσωπικό των κυλικείων.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΣΤΟ 4ο ΓΕΛ ΒΕΡΟΙΑΣ

Στις 29-1-2016 οι μαθητές – τριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας με τη δασκάλα τους κ. Σκούμπα Χρυσάνθη και συνοδό τον εκπ/κό κ. Θεοδώρου Γιώργο,  επισκέφθηκαν το 4ο ΓΕΛ Βέροιας.

Με τους μαθητές της Β΄Λυκείου στο ρόλο του δασκάλου και με την επιστημονική καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους  κ.Μαρλάνη Ελένης, οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά σε πειράματα που πραγματοποιήθηκαν στο εργαστήριο φυσικής του Λυκείου και έμειναν καταενθουσιασμένοι!!!

DSCN7139DSCN7152

Ανάρτηση ενημερωτικού κειμένου ΕΣΠΑ

αρχείο λήψης

1) Εξειδικευμένη Εκπαιδευτική Υποστήριξη (Παράλληλη Στήριξη), σελ.7-8,
2) Εξατομικευμένη Υποστήριξη (Τμ. Ενταξης – Ειδικά Δημοτικά- Νηπιαγωγεία), σελ.9,
3) Ανάπτυξη Υποστηρικτικών Δομών (ΕΔΕΑΥ), σελ.10.

72Λ04653ΠΣ-ΙΕΡ_278 (2)