Αρχείο μηνός Οκτωβρίου 2016

Λαμπερές ιστορίες φωτιάς

Στα  πλαίσια  της   δράσης  «Περιβάλλον  &  πολιτισμός »  που  διοργανώνει  το  Υπουργείο πολιτισμού  η  ΣT”   τάξη του  σχολείου  μας  επισκέφτηκε (στις 21/10)  το   γειτονικό  ιστορικό  ναό του  Αγίου  Παταπίου  και συμμετείχε  στην   παρουσίαση  του  θέματος   που  αφορά στη   φωτιά ως  « παντέχνου  πυρός  σέλας» .

Ο  τίτλος  του θέματος  προέρχεται  από  το  έργο   του  Αισχύλου  «Προμηθέας  Δεσμώτης» και έχει σκοπό  να  αναδείξει  τη   σημασία   της  φωτιάς  από  την  αρχαιότητα μέχρι  σήμερα  ως  δύναμη  που  o άνθρωπος  όχι  μόνο κατάφερε να τιθασεύσει  αλλά  και  να  την  καταστήσει  ένα πολύτιμο εργαλείο  εξέλιξης  του  πολιτισμού.

Με  τη   βοήθεια  και  την καθοδήγηση  της αρχαιολόγου κ. Μαρίας Πολατίδου  και της εικαστικού  κ. Βάσως   Σιδηροπούλου – Καραμήτσου  οι μαθητές  ανακάλυψαν μέσα στον ιερό ναό  πηγές  φωτός  και   γνώρισαν  τη  χρήση  τους  στο  τελετουργικό  της  Εκκλησίας, αλλά  και  το συμβολισμό  τους  στις αγιογραφίες  του  ναού.

Κατόπιν  ασχολήθηκαν  με εικαστικές  παρεμβάσεις  που  σχετίζονται  με  τη  φωτιά.

dsc_6144  dsc_6310

dsc_6218  dsc_6213

dsc_6195  dsc_6106

dsc_6128  dsc_6055

dsc_6134  dsc_6293

Άγιος Πατάπιος

Α. Πατάπιος

Όσιος Πατάπιος

Λαμπερές ιστορίες φωτιάς

104η Επέτειος Απελευθέρωσης της Βέροιας

Με παρέλαση Σχολείων, Συλλόγων και Στρατιωτικών τμημάτων, ενώπιον επισήμων και πλήθους δημοτών μας, ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις για την Απελευθέρωση της Βέροιας απ” τον τουρκικό ζυγό.

16 Οκτωβρίου 1912: Η Απελευθέρωση της Βέροιας.

img_7568  img_7569

img_7570  img_7571

img_7572  img_7573(φωτο βεροιώτης)

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

3η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.

Το ΥΠΠΕΘ  αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί ως σύνθημα  της 3ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού  για το σχολικό  έτος 2016-2017  το :

«Νιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Με διάφορες αθλητικές -και όχι μόνο- δράσεις συμμετείχαν  και οι μαθητές του σχολείου μας, δίνοντας πραγματικό νόημα στο σύνθημα της μέρας …

imgp0988  imgp0989

imgp0970  dscn9896