Οι μαθητές /τριες της Α΄ και Β΄ τάξης του Σχολείου μας   επισκέφτηκαν το Ιστορικό-Λαογραφικό  &  Φυσικής  Ιστορίας  Μουσείο  Κοζάνης. Οι  μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στις διάφορες εκθέσεις του Μουσείου.

laografiko-kozanis_small800_ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ5

Από την επίσκεψή τους στο χώρο του τμήματος της Φυσικής Ιστορίας είδαν τη φύση σε μικρογραφία, ήρθαν σε  επαφή με ορισμένα είδη που είναι υπό εξαφάνιση.

Το θέμα της Λαογραφικής έκθεσης ήταν η παρουσίαση των επαγγελματικών δραστηριοτήτων που έχουν χαθεί λόγω της βιομηχανοποίησης, καθώς και η προβολή των ηθών και των εθίμων της περιοχής μέσα από τις παραδοσιακές, καθημερινές και γιορτινές, ενδυμασίες και τα είδη λαϊκών οργάνων.

Επίσης, στον τελευταίο όροφο παρακολούθησαν εικόνες  της ζωής στο σπίτι από την εποχή της Τουρκοκρατίας και τα αρχοντικά  σπίτια  τα οποία δεν υπάρχουν πλέον

Στο ιστορικό τμήμα,  η  έκθεση ήταν  οργανωμένη χρονολογικά και περιλάμβανε  κατά ενότητες εκθέματα των πολέμων της περιόδου της Τουρκοκρατίας μέχρι και τα νεότερα χρόνια.

Οι μαθητές ενθουσιασμένοι από αυτά που είδαν φεύγοντας αγόρασαν από το πωλητήριο  διάφορα αναμνηστικά αντικείμενα.