3 Απριλίου 2012

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ 23 Φεβρουαρίου 2012

Μια από τις δραστηριότητες των παιδιών που πραγματοποιούν στα πλαίσια του σχεδίου εργασίας για τη Διατροφή, ήταν και η ημέρα μαγειρικής.

Τα παιδιά μαγείρεψαν μακαρόνια με λαχανικά αφού την προηγούμενη ημέρα πήγαν τα ίδια στα μαγαζιά της γειτονιάς του σχολείου για να προμηθευτούν τα προϊόντα που χρειάζονταν να χρησιμοποιήσουν.

Μέσα από την παραπάνω δραστηριότητα τα παιδιά ανέλαβαν πρωτοβουλίες, συνεργάστηκαν, δημιούργησαν, χάρηκαν, διασκέδασαν.

Σκοποί του παραπάνω προγράμματος είναι να υιοθετήσουν τα παιδιά σωστές διατροφικές συνήθειες, να γνωρίσουν τη θρεπτική αξία των τροφών, να ευαισθητοποιηθούν στα σύγχρονα προβλήματα διατροφής.

Βασικότεροι δε στόχοι είναι η κατανόηση της σημασίας του ρόλου της διατροφής για την ανάπτυξη του παιδιού , οι διατροφικές συνήθειες και οι συνέπειες για την υγεία, η αρχή της συνεργασίας κ.α.

Καραφυλλίδου Μαρία υπεύθυνη ολοημέρου

Κατηγορίες: Προγράμματα