Τους «Μυστικούς Κόσμους» του διάσημου παραμυθά Ε. Τριβιζά επισκέφτηκαν οι μαθητές (Α΄, Γ1΄, Δ1΄ & Δ2)  του σχολείου μας  στο θεματικό πάρκο της ΔΕΘ στη Θεσ/κη.

Με μεταφορικό μέσον «το εξπρές των ονείρων» (το τρένο που πάει παντού) ?

συναντήθηκαν  με τον Πίκο Απίκο, την Πουπού την Αλεπού, τη Λιλή τη λεοπάρδαλη, τη μάγισσα Φρικαντέλα, το Ρούνι το κακό γουρούνι ?

επισκέφτηκαν το νησί των πυροτεχνημάτων, τη Φρουτοπία, το Πιπερού, την Κουμασιλάνδη, τη χώρα των χαμένων χαρταετών, άγνωστες χώρες, μακρινές περιοχές ?

γνώρισαν  το ηλεκτρικό ρουφοσκόπιο, το γαργαλιό, τον ιπτάμενο ανεμόμυλο, τη μπανιέρα με τις δώδεκα τρύπες, τη μελωδική ομπρέλα, την τσουλήθρα με τα σκαλοπάτια, τον αναδρομικό καθρέφτη ?

είδαν από κοντά τη συλλογή του Ευγένιου: το φιτίλι απ? το λυχνάρι του Αλαντίν, το κορδόνι απ? το παπούτσι του παπουτσωμένου γάτου, τα γυαλιά της γιαγιάς τη Κοκκινοσκουφίτσας ?

Ήταν ένα αξέχαστο πανηγύρι χαράς και φαντασίας?

unnamed-1 unnamed-2

unnamed-4 unnamed-5