Εκπαιδευτική, Παιδαγωγική και ψυχαγωγική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές των Β και  Γ2 τμημάτων, του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς τους, την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017, στο Εθνικό Μουσείο Εκπαίδευσης «Χρήστος Τσολάκης», που βρίσκεται στο Δημοτικό Διαμέρισμα της Αγίας Βαρβάρας,

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, γνώρισαν την Ιστορία και τη λαογραφία μιας άλλης εποχής ήλθαν σε επαφή με εκθέματα, όπως, πλουσιότατη συλλογή αναγνωστικών, θρησκευτικών και ιστορικών βιβλίων, εκτεταμένη συλλογή εκπαιδευτικού, πολιτικού, λογοτεχνικού ξενόγλωσσου και εμπορικού περιεχομένου, εκτεταμένη συλλογή σχολικών βιβλίων, φωτογραφιών σχολικής ζωής, επαγγελματικών εργαλείων, συλλογές φυτολογίων, εντόμων, οστράκων, ορυκτών, βαλσαμωμένων πουλιών, γεωγραφικών και ιστορικών χαρτών, εποπτικών μέσων πάσης φύσεως, με τυπογραφικά στοιχεία, με τον πομπό του πρώτου ραδιοφωνικού σταθμού της Βέροιας, με γραφομηχανές καθώς και με την πρώτη γενιά ηλεκτρικών υπολογιστών.

Ύστερα από την ξενάγηση πέρασαν ένα δίωρο ξενοιασιάς και χαλάρωσης κάνοντας ελεύθερα διάφορες δραστηριότητες και παίζοντας στον εξαιρετικά άνετο και καταπληκτικό χώρο του Μουσείου.

unnamed.jpg7  unnamed.jpg8  unnamed.jpg3  unnamed.jpg10

unnamed.jpgab  unnamed.jpgabv

Μουσείο Εκπαίδευσης Χ. Τσολάκη

Πώς πρέπει να είναι ο Δάσκαλος (Χ. Τσολάκης)