DSCN8094

Οι μαθητές της Α΄ τάξης επισκέφτηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη και παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Έγινε αφήγηση του παιδικού βιβλίου  «Πιγκουίνος χάθηκε πιγκουίνος βρέθηκε» του Oliver Jeffers.  Μια όμορφη ιστορία για τη φιλία και την υποχρέωσή μας να βοηθάμε τους άλλους,  ήταν  πολύ όμορφη αφορμή για συζήτηση με τα παιδιά, που οι ευαίσθητες και τρυφερές καρδιές τους, έχουν πρόσφορο έδαφος για να νιώσουν την ανάγκη και τη σημασία της φιλίας και της συντροφικότητας.

Μια μέρα ένα αγόρι βρήκε στην πόρτα του έναν πιγκουίνο. Το αγόρι σκέφτηκε πως ο πιγκουίνος είχε χαθεί, γι? αυτό και αποφάσισε να τον βοηθήσει να επιστρέψει στο σπίτι του?  Μέσα από ένα δύσκολο ταξίδι με φουρτούνες, κύματα και θαλασσοταραχή το αγόρι κατάφερε να επιστρέψει τον πιγκουίνο στο σπίτι του.  Σε όλη τη διαδρομή ο πιγκουίνος ήταν θλιμμένος. Χρειάστηκε ώρα για να συνειδητοποιήσει το αγόρι, ότι ο πιγκουίνος δεν ήταν θλιμμένος, δεν είχε χαθεί, αλλά έψαχνε παρέα γιατί ένιωθε μόνος.

Ακολούθησε δραστηριότητα  όπου οι μαθητές ζωγράφισαν τις δικές τους φιλίες.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες