Το Χώρο Τεχνών Βέροιας επισκέφτηκε η Γ2′  τάξη του σχολείου μας, συνοδεία του δασκάλου της Θεοδώρου Γιώργου  και παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιεί το Κέντρο Τοπικής Ιστορίας της ΚΕΠΑ του Δήμου  Βέροιας με τίτλο «Ο Μέγας Αλέξανδρος ενώνει πολιτισμούς».

Οι μικροί μαθητές μέσω των εικόνων και της αφήγησης, αντιλήφθηκαν τη θέση του Μεγάλου Στρατηλάτη στην ιστορία και την έννοια της διαπολιτισμικότητας στα πλαίσια της προσπάθειας που κατέβαλε για τον εκπολιτισμό των περιοχών που κατέκτησε. Ενημερώθηκαν για τη ζωή του, την εκπαίδευσή του, το έργο του, τους στόχους της εκστρατείας του και τα αποτελέσματά της.

Οι μαθητές πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και επισκέφτηκαν την έκθεση της ΚΕΠΑ «Ιστορικό Πανόραμα», η οποία φιλοξενείται στο Χώρο Τεχνών Βέροιας.

DSCN6948DSCN6966DSCN6964DSCN6959 (1)

Κατηγορίες: Δραστηριότητες