Αρχείο μηνός Απριλίου 2016

Πασxαλινά αυγά

Οι μικρότεροι μαθητές του Ολοήμερου Τμήματος του Σχολείου μας, έβαψαν
και σχεδίασαν τα δικά τους χαρούμενα ομοιώματα αυγών, τα φύλαξαν σε
καλάθι, όπως κάνουμε με τα πραγματικά βρασμένα Πασχαλινά αυγά, που τα
τσουγκρίζουμε πάντοτε ανταλλάσσοντας τον χαιρετισμό ?Χριστός ανέστη ?
Αληθώς ανέστη!?.

Το Πασχαλινά αυγά  συμβολίζουν την νίκη του Χριστού έναντι του
θανάτου.  Κανονικά, βάφονται κόκκινα, για να θυμίζουν πως αυτή η νίκη
κερδήθηκε με το αίμα Του.  Επειδή τσουγκρίζονται μετά το πρώτο
?Χριστός ανέστη? και τρώγονται μετά την λήξη της νηστείας, ξεκινώντας
μετά την αναστάσιμη Θεία Λειτουργία, είναι συνδεδεμένα με την χαρμονή
της Ανάστασης.  Γι? αυτό, μερικές φορές βάφονται και σε άλλα χρώματα,
ζωγραφίζονται ή διακοσμούνται.

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση!

Children pixellated Eggs

Classe de fran?ais. On adore les cr?pes!:

Τάξη γαλλικής γλώσσας. Λατρεύουμε τις κρέπες!

1.1 2,2

Πάει, μας αφήνει κι ο Φλεβάρης κι ο ανοιξιάτικος χειμώνας…Με τους μαθητές μου δεν τον αφήσαμε να φύγει έτσι… Τον γευθήκαμε μέσα από τις σοκολατένιες και αλμυρές κρέπες, όπως είναι η παράδοση στη Γαλλία. Τις ετοιμάσαμε με γαλλική συνταγή από τη Βρετάνη, την πατρίδα της κρέπας… Κάναμε τους σκούφους του σεφ, τα παπιγιόν μας, τις αφίσες μας, μάθαμε λέξεις κι εκφράσεις μέσα από τραγούδια για την κρέπα και το γιορτάσαμε! Γιατί όλα είναι γλώσσα και ιδιαίτερα όταν αυτή μαθαίνεται μέσα από τον πολιτισμό και τις παραδόσεις…!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ. Π. «Πρόσβαση»

Την  Πέμπτη  14  Απριλίου  οι  μαθητές/τριες της Α΄ τάξης  επισκέφτηκαν   το  Κέντρο  Πρόληψης   «Πρόσβαση»  και  συμμετείχαν σε  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  στο  πλαίσιο  του μαθήματος της Ευέλικτης  Ζώνης  με  θέμα  τα  « Συναισθήματα ».

Οι  μαθητές/τριες  συζήτησαν  για τα συναισθήματα, έπαιξαν  σε παντομίμα με συνοδεία μουσικής πολλά απ? αυτά, παρακολούθησαν παραμύθι  με  θέμα  το  θυμό,  ζωγράφισαν  το  παραμύθι και τα  δικά  τους  συναισθήματα.

Περπάτησαν την παραδοσιακή συνοικία της Μπαρμπούτας με τα πλακόστρωτα δρομάκια και τα εξαιρετικά αρχοντικά. Η πλούσια βλάστηση  πλάι  στον ποταμό  Τριπόταμο  με  τα  ορμητικά  νερά του, τους  πρόσφερε  στιγμές  απόλαυσης  φυσικού  τοπίου.

Στο ?Βλαχογιάννειο? μουσείο της Βέροιας

Το Βλαχογιάνειο Μουσείο επισκέφτηκαν την Τετάρτη 6 Απριλίου οι μαθητές της Α΄ τάξης και είδαν από κοντά τη συλλογή του κ.  Κανέλλου  Ντόντου.

Μέσα από τους πίνακες και τα φωτογραφικά αρχεία γνώρισαν τους αγωνιστές του Μακεδονικού αγώνα  και φωτογραφικό υλικό κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας της πόλης μας . Είδαν ξίφη, μετάλλια,  διπλώματα, προσωπικά αντικείμενα και τοπικές ενδυμασίες.

Στο δεύτερο όροφο ενθουσιάστηκαν με τις ελληνικές στρατιωτικές στολές και τις στρατιωτικές στολές ξένων κρατών κατά την περίοδο του 20ου αιώνα έως και σήμερα.

Φεύγοντας φωτογραφήθηκαν δίπλα στις συλλογές της έκθεσης.

Μαθηματικός διαγωνισμός, επιτυχόντες

Screen-Shot-02-20-15-at-05.31-PM

Οι επιτυχόντες του μαθηματικού διαγωνισμού «παιχνίδι και μαθηματικά» για τις Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις Δημοτικού που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στις 4 Μαρτίου 2016:

Δελτίο_τύπου_Επιτυχόντες_Παιχνίδι_και_Μαθηματικά_2016

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης

Οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας επισκέφτηκαν το Ταχυδρομείο της πόλης μας.

Εκεί τους υποδέχθηκε η διευθύντρια του ταχυδρομείου  κα Ματσκάνη  Χριστίνα, η οποία ενημέρωσε τους μικρούς μαθητές για τις υπηρεσίες που προσφέρει το ταχυδρομείο στους πολίτες.

Στη συνέχεια ταχυδρόμησαν τα γράμματα που έγραψαν στα αγαπημένα τους  πρόσωπα.

Tέλος, έπαιξαν στην παιδική χαρά στην γειτονιά της Μητρόπολης πριν επιστρέψουν στο σχολείο.