15 Φεβρουαρίου 2012

Οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας έκαναν μια έρευνα για τη ρύπανση της πόλης μας από διάφορα οχήματα. Το  σχολείο μας βρίσκεται επί της κεντρικότερης οδού της πόλης μας. Βιώνουμε το πρόβλημα καθημερινά και τα αποτελέσματά του. Μας δόθηκε η ευκαιρία όταν συμμετείχαμε στις εκδηλώσεις του Δήμου για την ?ημέρα χωρίς αυτοκίνητα?  και σκεφτήκαμε να ξαναβγούμε μετά από ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (έξι μήνες) ώστε να διαπιστώσουμε αν άλλαξε κάτι. Καταμετρήσαμε αρχικά τα αυτοκίνητα και τον αριθμό των επιβατών που επέβαιναν σ? αυτά για 30? λεπτά περίπου από τις 12:00 έως τις 12:30 και τα οποία είχαν κατεύθυνση από την οδό Πιερίων προς Ανοίξεως και αντίστροφα. Αποφασίσαμε λοιπόν να καταγράψουμε τα οχήματα που πηγαίνουν από την οδό Βενιζέλου-Μητροπόλεως ή Ελιάς.

Ο λόγος που πραγματοποιήθηκε αυτή η έρευνα ήταν να δούμε τα οχήματα και τους επιβάτες που κυκλοφορούν και τα προβλήματα που δημιουργούνται στο φυσικό περιβάλλον. Για να γίνει αυτή η καταμέτρηση οι μαθητές μέτρησαν όλα τα αυτοκίνητα, τα δίκυκλα, τα λεωφορεία, τα φορτηγά καθώς και τα ταξί που υπήρχαν στο δρόμο με τους ανάλογους επιβάτες σε διάστημα μισής ώρας. Τα συμπεράσματα αυτής της μέτρησης ήταν ότι διαπιστώσαμε ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα αντιστοιχούσαν σε ένα μόνο επιβάτη με αποτέλεσμα να αυξάνεται  η ρύπανση της ατμόσφαιρας, η ηχορύπανση και τα καυσαέρια που δημιουργούνται από τα οχήματα. Τα προβλήματα αυτά μπορούν να αντιμετωπιστούν αν περιορίσουμε όλοι μας τη χρήση του αυτοκινήτου μέσα στο κέντρο της πόλης, χρησιμοποιώντας περισσότερο τα μέσα μαζικής μεταφοράς, τα ποδήλατα καθώς και την πεζοπορία κάτι που είναι καλό και για τον οργανισμό του ανθρώπου. Επίσης, μπορούμε να οργανώσουμε μέρες ποδηλάτου έτσι ώστε να μην υπάρχει ρύπανση και ηχορύπανση στην πόλη για ένα χρονικό διάστημα. Αν τηρήσουμε όλα αυτά τα στοιχεία ?για μια καλύτερη πόλη? θα ζούμε τουλάχιστον σ? ένα καλύτερο περιβάλλον και με λιγότερα έξοδα.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες