1 Ιουνίου 2012

Στις 22 Μαϊου η Στ τάξη μαζί με τα δύο τμήματα της Ε τάξης και το τμήμα της Β τάξης του σχολείου μας, επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο στο Αρσένι Σκύδρας. Πήγαμε με λεωφορείο. Ο δρόμος ήταν μακρύς. Ανυπομονούσαμε να φθάσουμε. Απορίες μας είχαν γεμίσει τα μυαλά.

Πήγαμε εκεί για να μάθουμε πώς ζούσαν οι άνθρωποι αρκετά χρόνια πριν.

Όταν φθάσαμε και είδαμε το μουσείο, μείναμε άφωνοι. Περιμέναμε να ήταν πιο μεγάλο. Ήταν αρκετά παλιό και μικρό. Ξέραμε όμως ότι είχε υπέροχα πράγματα μέσα σ? αυτό. Περιμέναμε για λίγη ώρα απ? έξω. Αδημονούσαμε!

Όταν μπήκαμε μέσα, μείναμε άναυδοι. Είχε πολύ ωραία πράγματα . Οι παλιές στολές που φορούσαν οι γυναίκες, ο αργαλιός και το αλέτρι, μου άρεσαν πολύ. Είδα πολλά πράγματα και έμαθα ότι δεν ήταν τόσο εύκολο να ζούσες τότε. Υπήρχαν πολλές δυσκολίες. Εμείς θεωρούμε δεδομένα τα πάντα. Τότε δεν ήταν έτσι.

Σκέφθηκα πως η ζωή τότε ήταν πολύ δύσκολη σε σχέση με τώρα. Ένιωσα πολύ ωραία! Μου άρεσε που επισκέφθηκα αυτό το μουσείο. Μπράβο στον κύριο Στάθη Τερζίδη που μας ξενάγησε και καταφέρνει να διατηρεί το μουσείο με τέτοιον τρόπο!

Μια μαθήτρια της Στ τάξης

Κατηγορίες: Μαθητικά Άρθρα