Στις 4 Μαρτίου οι μαθητές του Ε1 και Ε2 με τους δασκάλους τους, επισκέφθηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία της πόλης μας, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.
Άκουσαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τις φυσικές καταστροφές και τα ακραία καιρικά φαινόμενα. Έμαθαν πώς μπορούν να προστατευτούν σε μια τέτοια στιγμή, καθώς και πώς μας βοηθάει η Υπηρεσία γενικότερα στην καθημερινότητα.
Οι μαθητές κάλεσαν σε πραγματικό χρόνο την Υπηρεσία, δοκίμασαν πώς δουλεύει η μάνικα κατάσβεσης, έμαθαν πώς λειτουργεί το σύστημα τηλεματικής, είδαν και έπιασαν εργαλεία του διασωστικού οχήματος και έκαναν όλοι βόλτα με πυροσβεστικό όχημα.
Έφυγαν ενθουσιασμένοι και γεμάτοι με χρήσιμες πληροφορίες.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Βέροιας για την εξαιρετική ενημέρωση και την ευκαιρία που δόθηκε στους μαθητές μας να γνωρίσουν από κοντά τον τόσο σπουδαίο ρόλο της.