Με αφορμή την “Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου” θα θέλαμε με χαρά σας ανακοινώσουμε την επίσημη έναρξη λειτουργίας της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης με έναν εντελώς νέο τρόπο λειτουργίας! Στο πλαίσιο της συνεχούς βελτίωσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας και της ενθάρρυνσης της ανεξάρτητης μάθησης, έχουμε αποφασίσει να αναθέσουμε στους ίδιους τους μαθητές μας τη διαχείριση της βιβλιοθήκης μας, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού μας προσωπικού.

Τα παιδιά μας, σε συνεργασία με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό, θα αναλάβουν την διαχείριση του δανεισμού και των επιστροφών των βιβλίων μας. Μέσω της πλατφόρμας OpenLib, η οποία προσφέρει μια εύχρηστη ηλεκτρονική διεπαφή, τα παιδιά μας θα έχουν τη δυνατότητα να δανειστούν τα αγαπημένα τους βιβλία και να επιστρέψουν όταν το επιθυμούν, υποστηρίζοντας έτσι την ευέλικτη πρόσβαση στη γνώση.

Έχουμε προχωρήσει, με την εξαιρετικά πολύτιμη βοήθεια του εκπαιδευτικού πληροφορικής του σχολείου μας κ. Σπύρου Αλεξίου, στη δημιουργία της σελίδας μας στο OpenLib (μπορείτε να την επισκεφθείτε κάνοντας κλικ εδώ) και ήδη πολλά από τα βιβλία μας έχουν “ανέβει” στην πλατφόρμα και είναι διαθέσιμα για αναζήτηση πληροφοριών (τίτλος, εξώφυλλο, περίληψη, κατηγορία, διαθεσιμότητα) και συνεχίζουμε…

Με αυτήν την πρωτοβουλία, στοχεύουμε στην ενίσχυση της αυτονομίας και της ευθύνης των μαθητών μας, καθώς και στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους στον τομέα της τεχνολογίας και της οργάνωσης. Ταυτόχρονα, δημιουργούμε ένα περιβάλλον που προωθεί την αγάπη για την ανάγνωση και τη γνώση.

Σας ευχαριστούμε όλους για τη στήριξή σας και είμαστε βέβαιοι ότι αυτή η νέα πρωτοβουλία θα φέρει θετικά αποτελέσματα για την εκπαιδευτική μας κοινότητα.

Κατηγορίες: Βιβλιοθήκη