Το πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν το Γ΄2 και η  ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας, συνοδεία των δασκάλων τους κ. Θεοδώρου Γιώργου , κ. Σκούμπα Χρυσάνθης και της δασκάλας της Ειδικής Αγωγής κ. Ιωαννίδου Νικολέτας.

Οι μαθητές της Γ΄2 τάξης, αφού είδαν την Στερεοσκοπική ταινία για την ιστορία της αεροπλοΐας με τίτλο “Πέρα από τους Ουρανούς”, πήραν μέρος σε δραστηριότητες και ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου.

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης αφού πρώτα ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου και απόλαυσαν εκθέματα από όλη την  ιστορία της Ελλάδας , πήραν μέρος στο καινοτόμο εκπ/κό – βιωματικό πρόγραμμα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, και την ειρήνη με τίτλο “Μαθαίνοντας για την ειρήνη, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την κοινωνική αλλαγή”.

Τέλος ξεκουράστηκαν στον κήπο του Μουσείου, όπου είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά κανόνια ,τορπίλες , να μπουν μέσα σε άρματα μάχης (τανκς)  και να θαυμάσουν από κοντά ένα σύγχρονο πολεμικό αεροπλάνο.

DSCN6420[1]