Με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας Ελληνικής Γλώσσας στις 9 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε από την υπεύθυνη της σχολικής μας βιβλιοθήκης κας Δέσποινας Παπαγιαννούλη, το τρίτο εκπαιδευτικό σενάριο στη βιβλιοθήκη του Σχολείου μας, με τους μαθητές της Ε’ τάξης και με τίτλο: «Το ταξίδι της γλώσσας μου, με όχημα την ποίηση και το τραγούδι».

Οι  λέξεις-κλειδιά του σεναρίου μας ήταν: νοσταλγία, ξενιτιά, μετανάστευση, προσφυγιά.

Τα ποιήματα που προσεγγίσαμε γλωσσικά και με χρονική ιεράρχηση της συγγραφής τους ήταν:

-Το «Προοίμιο της Οδύσσειας» του Ομήρου, όπου εντοπίστηκαν και μεταφράστηκαν στη δημοτική οι λέξεις νόστος, νόστιμον ήμαρ και άλγεα,  προσεγγίζοντας έτσι την ετυμολογία της λέξης νοσταλγία,

– «Της ξενιτιάς», του Ανδρέα Κάλβου,

-«Η Ξανθούλα», του Διονυσίου Σολωμού,

– «Η Ιθάκη», του Κωνσταντίνου Καβάφη,

-«Παιδί μου ώρα σου καλή», του Γεωργίου Βιζυηνού

-«Ο γυρισμός του ξενιτεμένου», του Γεωργίου Σεφέρη.

Τα τραγούδια που ακούσαμε ήταν:

-«Ξενιτεμένο μου πουλί» (δημοτικό),

-«Μεσογειακές φωνές» σε μουσική της Ιωάννας Πολέμη, (Ο άφατος πόνος των γυναικών της Άνδρου που βιώνουν την απόλυτη μοναξιά εξαιτίας της μετανάστευσης των συζύγων κι αγαπημένων. Από την ταινία του Παντελή Βούλγαρη, «Μικρά Αγγλία»),

-«Παιδί μου ώρα σου καλή», σε μελοποίηση Γιάννη Σπανού,

-«Ο γυρισμός του ξενιτεμένου», σε μελοποίηση Γιάννη Μαρκόπουλου,

-«Φεγγάρι μάγια μούκανες», σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη,

-«Σαν τον μετανάστη στη δική σου γη», σε μουσική Ζουλφί Λιβανελί.

Οι μαθητές εκφράσαν τα συναισθήματά τους μέσα από τα μηνύματα που αναδύθηκαν, τόσο από τα ποιήματα, όσο και από τα τραγούδια, μέσα από ζωγραφικές και στίχους που τους άγγιξαν.

Κατηγορίες: Βιβλιοθήκη