Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Νάουσας

Το Περιβαλλοντικό Κέντρο Νάουσας επισκέφτηκαν οι μαθητές/τριες της  Α΄ τάξης  του σχολείου μας στις 22 Νοεμβρίου και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα κατορθώματα  μιας  δροσοσταλιάς ». drosostalia

Μετά την αφήγηση του παραμυθιού σε ψηφιακή μορφή  στο χώρο του  ΚΠΕ,  επισκέφτηκαν τον τόπο που έδρασε σύμφωνα με το παραμύθι η Δροσοσταλιά, το άλσος του Αγίου Νικολάου, ένα χώρο κατάφυτο από αιωνόβια πλατάνια  όπου και  υλοποιήθηκαν  οι δραστηριότητες.

Με την επιστροφή τους στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης αποτύπωσαν  στο χαρτί εικόνες από τις δραστηριότητες στο πεδίο δράσης.

Οι μικροί μαθητές με  Παιχνίδι  και   Ζωγραφική ευαισθητοποιήθηκαν  πάνω στην αξία του νερού και  στις  προϋποθέσεις ανάπτυξης του δάσους, και επέστρεψαν στο σχολείο γεμάτοι από εμπειρίες στη φύση.

Κ.Π.Ε. Νάουσας