ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟΥ ΕΘΙΜΟΥ «ΤΑ ΛΑΖΑΡΑΚΙΑ»

Ένα παραδοσιακό έθιμο «Τα Λαζαράκια» αναβίωσαν την Παρασκευή   7 Απριλίου 2017             οι μαθητές του  Γ2 τμήματος του σχολείου μας με την καθοδήγηση της δασκάλας τους.

Οι μαθητές με χαρά και ευχαρίστηση έπλασαν με τα χεράκια τους τα «Λαζαράκια», μικρά ανθρωπάκια φτιαγμένα από νηστίσιμο ζυμάρι, τραγούδησαν με ενθουσιασμό τα «Λαζαράκια», τα εθιμικά κάλαντα του Λαζάρου και στο τέλος δοκίμασαν τα δημιουργήματά τους..

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κόγια  Αναστασία για την ευγενική της διάθεση να μας προσφέρει τη ζύμη για την πραγματοποίηση της δραστηριότητάς μας.

Λίγα λόγια για το έθιμο.

Το Σάββατο του Λαζάρου θεωρείται μέρα του θανάτου και της ζωής και είναι μια από τις σημαντικότερες γιορτές της Ορθοδοξίας. Τα κάλαντα του Λαζάρου παλιότερα ήταν από τα πιο ζωντανά έθιμα, αλλά πλέον τραγουδιούνται σε ελάχιστες περιοχές.
Ήταν -σχεδόν- γυναικεία και τα τραγουδούσαν κοπέλες διαφόρων ηλικιών και κορίτσια της παντρειάς που ονομάζονταν ?Λαζαρίνες?.
Την παραμονή της γιορτής, οι Λαζαρίνες μάζευαν λουλούδια, που με αυτά θα στόλιζαν το καλαθάκι τους την άλλη μέρα ντυμένες με τοπικές ενδυμασίες γυρίζοντας από σπίτι σε σπίτι τραγουδώντας το Λάζαρο και εισπράττοντας ένα μικρό φιλοδώρημα, χρήματα, αυγά, φρούτα ή άλλα φαγώσιμα.

Τα έθιμα του Λαζάρου στα χρόνια της σκλαβιάς είχαν κοινωνική σκοπιμότητα.
Στις γυναίκες και ιδίως στα νέα κορίτσια που δεν έβγαιναν συχνά έξω από το σπίτι επειδή τα ήθη της εποχής και ο φόβος της αρπαγής τους από τους Τούρκους τις περιόριζαν, δίνονταν κάποιες ελευθερίες και έτσι γίνονταν και προξενιά.
?Λάζαρο αν δεν πλάσεις, ψωμί δεν θα χορτάσεις? έλεγαν.
Για την ψυχή του Λάζαρου οι γυναίκες ζύμωναν ανήμερα το πρωί ειδικά ψωμάκια, τους ?λαζάρηδες?, τα ?λαζαρούδια? ή ?λαζαράκια?.
Είχαν σχήμα ανθρώπου σπαργανωμένου, όπως ακριβώς παριστάνεται ο Λάζαρος στις εικόνες.

H ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΖΑΡΑΚΙΑ

ΥΛΙΚΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Ρίχνουμε το αλεύρι σε μία λεκάνη και ανοίγουμε στο κέντρο μία λακουβίτσα. Αφού έχουμε διαλύσει τη μαγιά σε χλιαρό νερό, ρίχνουμε το διάλυμα αυτό στο κέντρο της λεκάνης. Δεξιά ρίχνουμε το αλάτι και αριστερά τη ζάχαρη ώστε τα δύο υλικά να μην έρθουν σε επαφή. Στη συνέχεια προσθέτω το ελαιόλαδο και πολύ λίγο νερό αν χρειαστεί και αρχίζω το ζύμωμα. Αφού τα ζυμώσουμε καλά προσθέτουμε τις σταφίδες και την κανέλλα. Αφήνουμε τη ζύμη να ξεκουραστεί και να φουσκώσει για μία ώρα κ μετά πλάθουμε τα Λαζαράκια μας. Βάζουμε τα γαρίφαλα για μάτια και τα ψήνουμε στους 170-180oC για 25-30 λεπτά ανάλογα με το φούρνο μας. Καλή επιτυχία και καλή μας όρεξη!!!!

Οι μαθητές/τριες, και η δασκάλα του Γ2 τμήματος σας εύχονται

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ – ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ