Με αφορμή την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης οργάνωσαν δραστηριότητες για όλους τους μαθητές του σχολείου. Οι δραστηριότητες περιλάμβαναν την προβολή οπτικοακουστικού υλικού από την περίοδο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, παρουσιάσεις power point με φωτογραφίες της εποχής, ανάγνωση του χρονικού της εξέγερσης και γνωστά τραγούδια αφιερωμένα στον εορτασμό της επετείου.

Για τις μικρότερες τάξεις, οι μαθητές της Στ είχαν επιλέξει εικαστικές κατασκευές, τη δημιουργία φωτοκολάζ και αφισών, δραστηριότητες προσαρμοσμένες στην ηλικία των παιδιών.

Οι μαθητές της Στ τάξης, χωρισμένοι σε ομάδες, οργάνωσαν με εξαιρετικό τρόπο τις δραστηριότητες σε κάθε τάξη, όπου τα παιδιά τους περίμεναν με ανυπομονησία! Στο τέλος των δράσεων οι αφισούλες και τα φωτοκολάζ κολλήθηκαν στον δρόμο έξω από το σχολείο.

Τον συνολικό συντονισμό της εκδήλωσης είχε η δασκάλα της Στ τάξης Παγούρα Σταυρούλα και οι δάσκαλοι των τάξεων.

Με τη βοήθεια του εικαστικού κ. Γιάννη Κυβρακίδη, οι μαθητές των μικρών τάξεων πραγματοποίησαν αφίσες αποτυπώνοντας τα γεγονότα της εξέγερσης.