Την Τετάρτη  15-11-2023 , στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που υλοποιούνται στα τμήματα Ε1 και Ε2, και σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης ΠΕ Ημαθίας “Πρόσβαση”, επισκέφτηκε  το σχολείο μας η κοινωνιολόγος κα Σοφία Γεώργου, προκειμένου να υλοποιήσει δράσεις σχετικά με τη ασφαλή χρήση του διαδικτύου. Η κα Γεώργου έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες για τα οφέλη της χρήσης του διαδικτύου αλλά και τους κινδύνους σχετικά με την «Υπερβολική ενασχόληση στο διαδίκτυο».

Η δράση περιλάμβανε επιπλέον, παιχνίδια και βιωματικές ασκήσεις με στόχο να κατανοήσουν τα παιδιά τα θετικά και τα αρνητικά σημεία της ενασχόλησης με το διαδίκτυο.

Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Πρόληψης ΠΕ Ημαθίας και προσωπικά την κα Γεώργου για την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.