Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Δήμου Βέροιας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης συμμετείχαν στο 7ο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων, που διοργανώθηκε από τη ΔΠΕ Ημαθίας και τον Δήμο Βέροιας.

Η συνεδρίαση του Συμβουλίου πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο της πόλης μας τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου-Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού.

Στη συνεδρίαση εκπροσώπησαν το σχολείο μας οι μαθήτριες της Στ τάξης Λαναρά Σταυρούλα και Διαμάντα Αλεξάνδρα. Η εισήγησή τους στο συμβούλιο αφορούσε τον ποταμό Τριπόταμο. Με απλό και κατανοητό τρόπο παρουσίασαν την ομορφιά του τοπίου και τις δυνατότητες που προσφέρει στους κατοίκους της Βέροιας για ψυχαγωγία, άθληση και γνήσια επαφή με τη φύση. Επιπλέον, αναφέρθηκαν στις δυνατότητες αναβάθμισης της κοίτης του ποταμού και περαιτέρω αξιοποίησής του από όλους. Τέλος, υπογράμμισαν την ανάγκη για προστασία και καθαριότητα του ποταμού και του περιβάλλοντα χώρου.

Δείτε εδώ το δελτίο τύπου του Δήμου Βέροιας