Στο πλαίσιο των ενεργειών της σχολικής μονάδας για την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τον σεισμικό κίνδυνο πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2024 στο σχολείο μας άσκηση σεισμού.

Οι ασκήσεις σεισμού έχουν σκοπό την προετοιμασία των εκπαιδευτικών, των μαθητών και του προσωπικού του σχολείου για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουν αν συμβεί πραγματικός σεισμός ώστε να μειώσουν τον κίνδυνο και τα ατυχήματα.

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά και εφάρμοσαν όλα όσα έμαθαν από τους εκπαιδευτικούς τους σχετικά με τα μέτρα αυτοπροστασίας και εκκένωσης του σχολικού κτιρίου.

Προτείνουμε σε όλους τους γονείς, με αφορμή την άσκηση σεισμού στο σχολείο μας, να συζητήσουν με τα παιδιά τους και να τα προετοιμάσουν για τις αντίστοιχες ενέργειες που θα πρέπει να κάνουν στο σπίτι ή σε άλλους χώρους εκτός σχολείου.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες