Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024, η Β’ τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, με τη βοήθεια της κας Καραφυλλίδου Μαρίας, άφησε τα θρανία και βρέθηκε σε μια συναρπαστική εξόρμηση! Πού; Στο ΕΑΚ Βέροιας φυσικά! Με γάντια στα χέρια και μεγεθυντικούς φακούς στα μάτια, οι μικροί μας μαθητές μεταμορφώθηκαν σε ατρόμητους εξερευνητές. Περπάτησαν σε μονοπάτια, σκαρφάλωσαν σε μικρούς λοφίσκους και με μάτια ορθάνοιχτα εξερευνούσαν κάθε γωνιά του φυσικού περιβάλλοντος.

Τι είδαν άραγε; Δέντρα χαμηλά και ψηλά, λουλούδια πολύχρωμα, έντομα που πετούσαν και μικρά ζωάκια που κρύβονταν στα χόρτα. Ακόμα, έσκαψαν το χώμα, ανακάλυψαν σκουλήκια, μύρισαν τα λουλούδια και έμαθαν τα μυστικά των φυτών. Η περιπέτεια δεν σταμάτησε εκεί! Μετά από τόσες ανακαλύψεις, οι μικροί εξερευνητές δημιούργησαν πανέμορφες ζωγραφιές, γεμάτες με χρώματα και εικόνες που είδαν στην περιήγησή τους.

Μια αξέχαστη εμπειρία γεμάτη γνώσεις, παιχνίδι και φυσικά… πολλή περιπέτεια!