time-to-celebrate-the-birth-of-jesus-christ-m-t-k49hyg      wise-men-following-the-star

Μία σεμνή, αλλά θαυμάσια γιορτή ετοίμασαν οι μαθητές του τμήματος Γ΄2, στο 2ο ? Μελέτειο Δημοτικό Σχολείο Βεροίας.  Διανθισμένη με τροπάρια, κάλαντα και ποιήματα που αποδόθηκαν ζωντανά ή σε βίντεοσκοπημένα αποσπάσματα από τις επισκέψεις των παιδιών στον Ιερό Ναό Αγίου Αντωνίου, την πλατεία Δημαρχείου και το χριστουγεννιάτικο τραινάκι, η εκδήλωση περιελάμβανε 2 εμπνευσμένες θεατρικές παραστάσεις: «Τα Χριστούγεννα του Μπαρμπαντώνη»,  διασκευή του γνωστού διηγήματος του Λέοντος Τολστόυ «Τα Χριστούγεννα του μπαρμπα-Πανώφ» και « Η δική μας συνταγή ».

Οι μικροί μαθητές απέδωσαν με αγνό ζήλο, ενθουσιασμό, αγάπη και ταπείνωση το πραγματικό νόημα των Χριστουγέννων, την σάρκωση του Θεού Λόγου, για την σωτηρία του ανθρώπου.  Η εκδήλωση παρουσιάστηκε την τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές στους συμμαθητές των παιδιών των άλλων τάξεων καθώς και σε απογευματινή παράσταση για τους γονείς, τους παππούδες και τις γιαγιάδες των παιδιών, την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016.

Καλά  Χριστούγεννα!!!